WYŚCIGI KONNE

BARWY STAJNI WIDZÓW
BARWY STAJNI WIDZÓW

press to zoom
DIPOL
DIPOL

DIPOL prowadzony przez trenera Józefa Palińskiego i dż. Stanisława Dzięcinę po wygraniu Derby w 1972 r. (źródło: http://www.folbluty.org/index.php?strona=18)

press to zoom
DŻAMAJKA
DŻAMAJKA

DŻAMAJKA pod Tomaszem Dulem wygrywa Derby w 2000 r. (fot. archiwum SK Widzów)

press to zoom
1/11

 

Stadnina Koni Widzów od lat nieodłącznie związana jest z hodowlą koni pełnej krwi angielskiej, których naturalnym miejscem selekcji są wyścigi konne.

 

Po II Wojnie Światowej stadnina odnosiła i nadal odnosi duże sukcesy wyścigowe jak i hodowlane. Oznaką tego są liczne zwycięstwa w kraju i za granicą. Widzowskie konie wygrały następujące klasyki: 8 razy Nagrodę Derby, 7 – Nagrody Rulera, Oaks i St. Leger, 6 – Nagrodę Wiosenną, 10 – Nagrodę Wielką Warszawską, 9 –prestiżową Nagrodę Prezesa Rady Ministrów, ponad 150 innych nagród imiennych pozagrupowych oraz kilkadziesiąt wyścigów za granicą. Sześciokrotnie konie widzowskie otrzymały tytuł Konia Roku: Dixieland (1980), Sonora (1982), Szarlatan (1996), Dżamajka (2000), San Luis (2005) i San Moritz (2007). Na 12 koni trójkoronowanych po wojnie trzy z nich są hodowli widzowskiej: Dipol, Dżamajka i San Moritz.

 

Ogier Dipol (kaszt., 1969, Antiquarian – Dostojna), był fenomenalnym koniem niepobitym w kraju w wieku 3 lat i wygrał wszystkie 6 najważniejszych wyścigów, w których mógł startować.

DIPOL prowadzony przez trenera Józefa Palińskiego i dż. Stanisława Dzięcinę po wygraniu Derby w 1972 r. (źródło: http://www.folbluty.org/index.php?strona=18)

 

Ogier Szarlatan (gn., 1992, Five Star Camp – Szwecja) jest jednym z dwóch koni w ostatnim sześćdziesięcioleciu, który trzykrotnie wygrał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów (1996, 1997, 1998).

 

Klacz Dżamajka (kaszt., 1997, Juror – Dżamila) , niepokonana na torze w 2000 roku jako jedyna w Polsce wygrała 4 klasyki, a także Wielką Warszawską i Nagrodę Iwna. Została uznana klaczą stulecia.

 

Znakomity ogier San Luis ( gn., 1999, Dixieland – Santa Monika) , jako jedyny w dziejach Nagrody Wielkiej Warszawskiej startował w niej 5 razy i dwukrotnie odniósł zwycięstwo, a dwukrotnie zajął drugie miejsce. Następnie startował w gonitwach z płotami i w sezonie 2009 wygrał 3 razy, a w 2010 roku raz. Został zakwalifikowany do hodowli koni pełnej krwi i półkrwi i w 2011 stanowił w Stadninie Koni Janów Podlaski. Niestety, ogier padł wiosną 2012 roku, podczas pobytu w Stadninie Koni Racot.

 

Kary San Moritz (kary, 2004, Roulette - Santa Monika) , to półbrat wybitnego San Luisa, który biegał w wieku 2-6 lat na dystansach 1000-3000 m w gonitwach płaskich oraz w gonitwach płotowych. W ciągu 5 sezonów wystartował 19 razy (10-2-2-0). Jako trzylatek nie miał sobie równych na Służewcu - niepobity w kraju, trójkoronowany, zdobywca tytułu „Koń Roku 2007”. Ustanowił rekord służewieckiego toru na dystansie 1000 m (0'58,4).

 

Jednak największym osiągnięciem hodowlanym Widzowa w okresie powojennym było wyhodowanie najlepszego po II wojnie reproduktora, ogiera Dixieland (gn., 1997, Conor Pas – Dostojna), który był bardzo dobrym koniem wyścigowym. Dał trzech derbistów (Bachus, Sollozzo, Limak), był Koniem Roku (1980) i troje jego potomstwa (Limak, Zagara, San Luis) także uznano za Konia Roku.

 

W każdej stadninie, w której krył, dał zwycięzców wyścigów pozagrupowych. Ogiery San Luis i niżej opisany Masini to jego ostatni synowie. Sporadycznie używany w hodowli koni półkrwi Dixieland dał świetną klacz Banderolę (hodowli SK Skrzydlów), która wygrała Derby półkrwi we Wrocławiu, a następnie po kilku latach treningu i startów w WKKW Piotr Piasecki zdobył na niej Mistrzostwo Polski WKKW. W tej konkurencji wyróżniły się także folbluty Bart, a w ostatnich latach Stawros dosiadany przez Pawła Warszawskiego. W konkurencji skoków przez przeszkody wyróżniły się widzowskie folbluty Dersu i Murzynek, na którym Jan Kowalczyk startował m.in. w Nowym Jorku.

 

W hodowli koni półkrwi były używane następujące widzowskie ogiery: Styl, Saroyan, Dżamir, Selim, Sanhedryn, Modern, mający wcześniej karierę sportową oraz San Luis.

 

Konie hodowli Widzowa odnosiły sukcesy nie tylko dla barw macierzystej stadniny, ale także sprzedane do innych stadnin dawały potomstwo, które wygrywało wyścigi, jak np. derbista z 2009 roku, ogier Soros, którego matka, klacz Sordina, była hodowli widzowskiej, a klacz Infamia, derbistka 2010 roku, wywodzi się z widzowskiej rodziny klaczy Lira. Widzowskie konie biegają i wygrywają także za granicą w wyścigach płaskich i płotowo-przeszkodowych w Czechach i na Słowacji (Sanders – Cena Ceskoslovenkoho Turfu; Mocarz – Cena Turf-Klubu; Sollozzo i Dżamajka – Velka Cena Slovenska; Sadomis – St. Leger; Soderano – Breeder Cup Mile; Diatelot i Dżentile – płoty).

 

Ogier Masini (gn., 1995, Dixieland – Mansarda), w swojej karierze startował 47 razy: 14 razy zajął I miejsce, 23 – płatne miejsca i zdobył najwyższą wygraną w Czechach – 13,5 miliona koron. W 2004 roku Masini wygrał 65 Gran Premio Merano Gd-1 z rekordową nagrodą 176 tysięcy euro oraz Gran Steeple Chase di Milano Gd-1 z nagrodą 65 tysięcy euro (wyścig ten wygrał również w 2007 roku). Po karierze wyścigowej rozpoczął w 2010 r. karierę hodowlaną.

 

Kolejna gwiazda Widzowa – fenomenalny sprinter Scyris (siwy, 2000, In Camera – Scytia), startował przez 7 lat, biorąc udział w 53 gonitwach, z czego wygrał 35 na sumę ponad 5 milionów koron czeskich. W 2007 roku został Koniem Roku w Czechach, a przez 5 lat najlepszym sprinterem w tym kraju.

 

W Skandynawii w wyścigach przeszkodowych biegały i wygrywały m.in. Czahar, Dostojnik, Oviedo, Serafin (kuzyn Scyrisa). Ten ostatni wygrał 5 razy szwedzki Grand National Steeplchase w Stromsholmie oraz dwukrotnie plasował się na I miejscu w niemieckim rankingu koni przeszkodowych. Widzowskie konie wygrywały również w Anglii (Secam, Disneyland), we Francji, Hiszpanii (Dżudo), na Węgrzech (Sollozzo), w Jugosławii (Sanders) i w Niemczech (Sokman, Dżudo, Scytia). Ogier Dżudo po sukcesach w kraju (Rulera i St.Leger) został sprzedany do Szwecji w 1981 roku, a następnie biegał i wygrywał w Szwecji, Francji, Hiszpanii ( G- I), Niemczech, Anglii i był jednym z dwóch polskich koni, jakie kiedykolwiek startowały w Łuku Tryumfalnym w Paryżu i jedynym, jaki startował w Ascot Gold Cup (5 m).

 

Wraz z rozpoczęciem sezonu 2009, na warszawskim Służewcu pojawiła się na Stajnia SK Widzów – K. Tyszko, jako firmowa stajnia wyścigowa macierzystej Stadniny Koni Widzów. Inicjatorem jej stworzenia był właściciel stadniny – Krzysztof Tyszko. Trenerem został Maciej Jodłowski, natomiast stajennym dżokejem Wiaczesław Szymczuk.

Od początku sezonu 2009 podopieczni Macieja Jodłowskiego prezentowali dobrą formę i odnosili sukcesy. Dwuletni Mileryt zwyciężał w biegach rozgrywanych o Nagrodę Dakoty oraz Mokotowską, zostając uznanym na najlepszego ogiera w swym roczniku i stając się zimowym faworytem na Derby. San Luis był najlepszym koniem jeśli chodzi o gonitwy płotowe, na wewnętrznej bieżni dobrą formę reprezentował również Szatan. Dobrze sprawowała się Sztaluga, wygrywając m.in. gonitwę o Nagrodę Pawimenta. Trzecie miejsce w gonitwie płotowej w Baden – Baden zajął Dżudoka. Osiągnięte wyniki pozwoliły na wyróżnienie trenera za udany debiut na Służewcu.

 

Po śmierci Krzysztofa Tyszko w 2010 roku, zrezygnowano z prowadzenia firmowej stajni, jednak konie pozostały w treningu u Pana Macieja Jodłowskiego. Na torach w Polsce dalej obecne są konie z Widzowa.

Bardzo dobrze sprawuje się przychówek ogiera Roulette (gn., 1994, Machiavellian – Rimsh, stanowił do 2011 r.), m.in.: Dżerald (gn., 2011, Roulette – Dżamajka), Szarif (gn., 2010, Roulette – Szata), Dżordżeta (kaszt., 2009, Roulette – Dżordżia), Sorelina (gn., 2011, Roulette – Sola), Nataniel (gn. 2007, Roulette – Natanja), Dżasper (gn., 2003, Roulette – Dżalina), Scinus (c.gn., 2004, Roulette – Scintina) czy Szamet (kaszt, 2011, Roulette – Szata). Także ogier Exaltation (IRE) (gn., 1998, Rainbow Quest – Carnival Spirit, stanowi w SK Widzów od 2011 roku), przekazał swoje najlepsze cechy potomstwu, które znakomicie wypada w starciu z końmi hodowli zagranicznej, m.in. Milaneza (gn.,2012, Exaltation - Mikola) , jako dwulatka wygrała Nagrodę Dorpata, Nagrodę Dakoty, ostatecznie była druga w gonitwie międzynarodowej o Nagrodę Efforty.

Za wyhodowanie klaczy Milaneza, SK Widzów została nagrodzona dodatkowym wyróżnieniem, wręczanym hodowcom polskich koni pełnej krwi angielskiej, które wygrały nagrody pozagrupowe za, jak podano w uzasadnieniu „przede wszystkim za wyhodowanie najlepszej dwuletniej klaczy – Milanezy, trenowanej przez Macieja Jodłowskiego zwyciężczyni nagród Dorpata, Dakoty i Efforty; – właścicielką stadniny jest pani Anna Tyszko”.

 

Wśród pozostałego potomstwa wyróżniającego się na wyścigach można wskazać Sostę (gn., 2012, Exaltation – Soczi), Szarotka (kaszt., 2012, Exaltation – Szata), Dżenita (kaszt., 2012, Exaltation – Dżenifer), Santa Clara (kaszt., 2012, Exaltation – Santa Elena), Salzburg (kaszt., 2012, Exaltation – Santalina).

W sezonie 2017 świetnie spisywał się MEETING LIFE (gn. 2015), syn ogiera Exciting Life po Mikola, który sprzedany do Francji był najdroższym koniem aukcji na Służewcu.

 

Spis większości koni wyhodowanych w SK Widzów

 

Szczegółowe osiągnięcia wyścigowe koni z Widzowa można prześledzić na stronach portalu http://racehorses.pl/, będącego bazą informacji o osiągnięciach koni ścigających się na polskich torach.

W niniejszym tekście wykorzystano zdjęcia autorstwa Moniki Metzy - Jodłowskiej oraz Oliwii Chmielewskiej.

KONTAKT

Widzów, ul. Żwirki i Wigury 1

sk.widzow@gmail.com

Mateusz: +48 607 069 781

Magda: +48 518 467 147

Dziękujemy! Wiadomość wysłana.