HISTORIA

STAJNI GARBÓWEK

Historia stajni w Garbowku nieodłącznie związana jest z powstaniem Tuszynskiego KJ Garbowek, który został utworzony w 1998 roku z inicjatywy wielkiego miłośnika i hodowcy koni - Krzysztofa Tyszko. Przez lata dzięki swojej pracy i niezwykłej pasji, jaką były konie, stworzył w rodzinnym gospodarstwie prężnie rozwijający się ośrodek jeździecki, ukierunkowany na dyscypliny skoków przez przeszkody i powożenie zaprzęgami.

Pierwsze konie zakupione w latach 90-tych stanowiły zaplecze hodowlane. Zwiększająca się z roku na rok liczba wierzchowców po selekcji trafiała do treningu sportowego. Pierwszymi jeźdźcami w stajni Krzysztofa Tyszko byli Galina i Misza Sabitovie. Galina zajmowała się treningiem ujeżdżeniowym, a Misza skokowym koni, pod jego okiem swoje pierwsze treningi jeździeckie rozpoczynali bracia Michał i Mateusz Tyszko.

W 2002 roku do klubowego grona dołączył znakomity zawodnik powożenia zaprzęgami - Jacek Kozłowski, który reprezentował barwy TKJ Garbówek do 2010 roku. W tym czasie kilkukrotnie stawał na podium Mistrzostw Polski w Powożeniu Zaprzęgami Parokonnymi, zdobywając medale z różnego kruszcu, w tym czterokrotnie z tego najcenniejszego dla sportowca (2003 r. – Gajewniki, 2005 r. – Jarantów, 2007 r. – Jarantów, 2008 r. – Gogolewo, 2009 r. - Warka). Jacek Kozłowski był też srebrnym medalistą Mistrzostw Polski rozgrywanych w 2004 roku w Bielinie. Zdobywał też medale w Mistrzostwach Polski w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi. W 2002 i 2003 roku wywalczył brązowe medale, odpowiednio, w Warce i Jarantowie.

Barwy klubowe w roli zawodnika oraz trenera reprezentował również Zbigniew Januszewski, utytułowany zawodnik znany ze startów we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego, który kontynuował szkolenie w jeździeckich podstawach braci-bliźniaków Michała i Mateusza Tyszko. Trenerami klubowymi byli również m.in. Marek Skrzypczyk, Krzysztof Aftyka, Stanisław Marchwicki, z którymi Michał i Mateusz zaczęli odnosić pierwsze sukcesy na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej, zdobywając medale mistrzowskie.

Mateusz Tyszko jest obecnie licencjonowanym szkoleniowcem Polskiego Związku Jeździeckiego, instruktorem dyscypliny sportu – jeździectwo (ujeżdżenie, skoki, wkkw, rajdy długodystansowe), posiadającym międzynarodowy dokument określający kwalifikacje szkoleniowca w sporcie jeździeckim na świecie – Equestrian Passport.

Przez około 20 lat istnienia, dzięki ogromnemu zaangażowaniu i wsparciu całej rodziny Tyszko oraz najbliższych współpracowników, Tuszyński Klub Jeździecki "Garbówek" wszedł do grona najlepszych polskich klubów. Jego zawodnicy z sukcesami reprezentują barwy Polski na arenie międzynarodowej, przyczyniając się tym samym do promocji polskiego jeździectwa i hodowli, co było głównym celem oraz misją jego założyciela. Po śmierci Krzysztofa, jego synowie kontynuują dzieło rozpoczęte przez ojca.